Megjelent: 1989. május
Május 9-én értesült Siklós lakossága a háború befejezéséről. Dobolási szöveg V. hó 9.: „Értesíti az elöljáróság a község lakosságát arról, hogy a helybeli orosz parancsnokság értesítése szerint a németek a fegyvert letették, magukat feltétel nélkül megadták és így a háború megszűnt. Ezért a mai napon ünnep van az üzleteket be kell zárni, senkinek dolgozni nem szabad, a lakóházakat, középületeket fel kell lobogózni. Párttagok párthelyiségük előtt azonnal gyülekezzenek, gyülekezés után felvonulás a Kossuth térre, ahol ünnepség lesz. Délután kettőkor a várkertben tánc, amely reggelig tarthat.”
A lakosság számára a háború valójában csak május 20-án fejeződött be. Dobolási szöveg: „Az orosz városparancsnokság rendelete alapján értesíti az elöljáróság a lakosságot arról, hogy az elsötétítés a mai naptól kezdődően megszűnik. Egyben értesíti az elöljáróság a lakosságot arról is. hogy a községben a mai naptól kezdődően éjjel-nappal mindenki szabadon mozoghat…”
A siklósi képviselő testületet helyettesítő nemzeti bizottság kimondta, hogy az elesett hősi halottak emlékének megörökítésére a városháza előtti téren emlékművet létesít. Az emlékmű obeliszkavatására 1945. június 17-én került sor. Az avatásra fellobogózták a házakat. A pártok felhívták tagjaikat és a lakosságot, hogy az ünnepségen minél nagyobb számban jelenjenek meg. Vasárnap délelőtt 10 órakor a Flórián téren gyülekező tömeg felvonult más községek résztvevőivel. A volt tűzoltózenekarból és a Vókányból hívott fúvószenekarból össze állított zenekar játszotta először Siklóson a szovjet himnuszt. A felnőttek mellett kivonultatták a tanulóitjúságot. A zárda énekkara is felvonult egy apáca vezényletével. A műsort az iskolások adták magyaros ruhába öltözve.

A díszemelvényen foglaltak helyet: az orosz városparancsnokság, a különböző pártok vezetői. A meghívott vendégek között volt dr. Boros István Baranya megye főispánja. Az ünnepi megnyitó után a városparancsnok tartott beszédet, majd id. Kréth Imre szólt a tömeghez. Felszólalt dr. Boros István is. Egész nap ünnepség és táncmulatság volt.
Az emlékmű anyaga tégla. Magassága 6,5 m. 6,5×5,3×1 m alapzatból emelkedik ki az obeliszk közepén márványtáblába vésett orosz és magyar szöveg. Építette Zakariás Pál.
1956. október 27-én ledöntötték az emlékművet. 1957-ben építették újjá.

1970. április 4-én az obeliszk helyett új emlékmű átadására került sor az újonnan épült pártbizottság előtt. Szimbolikus alkotás, egy pillanat alatt felmérhető a szobor célja, de az első pillantás kényszeríti is a szemlélőt, hogy az együttes finom formáin, a háttér-napkorong 50 tonnás arányain, az előtte kilépő ember mintázásának anyagszerű szépségén jártássa a szemét. Anyaga mészkő, alkotója Kampfl József szobrászművész.
Mecseki József