Egyéb lapok (Alkalmi kiadványok, üzemi, szövetkezeti stb.) – II. rész
Megjelent: 1989. április
A Siklósi Járási Könyvtár 1966-ban (közelebbi dátum nincs) jelentette meg Könyvtári híradó című lapját. Felelős kiadó: Bendik Györgyné. A Pécsi Tempó Nyomdában készült, a siklósi járás könyvtárosainak. Zömmel módszertani dolgokról szólt.

A hatvanas évek közepén divatba jött, hogy általános és középiskolák is szerkesztettek újságot. Iskolai életükről, mozgalmi munkájukról adtak hírt ezekben. Siklóson 1965-ben a 848. sz. Táncsics Mihály Üttörőcsapat jelentette meg híradóját (egyetlen szám volt). Főszerkesztője: Dani Csaba. Felelős kiadója: Ambrus Jánosné. A pécsi Tempó Nyomdában készült.
A Táncsics Mihály Gimnázium Siklóson éveken át jelentette meg a TMG KISZ-szervezetének lapját.1971. november 1-jén megjelent számával találkoztam (de ez már a 2. évfolyam, 3. szám volt) először. A havonta megjelenő lap utolsó számát 1974. május 1-jén vették kezükbe a diákok. A tanulók szerkesztették. A főszerkesztő 1972. március 25-ig Hauptmann Éva. Az 1972. március 25-i számnak melléklete is volt. A gimnáziumnak – úgy tudom – ma is van lapja, illetve a Siklós lap ad esetenként helyet a diákok írásainak
Siklósi híradó néven jelentette meg1972. február 20-án lapját az Áfész. A szövetkezeti lap címoldalán Viola Istvánné főkönyvelő, mb. ig. elnök köszöntötte a tagokat. A Híradó célja, hogy fórum legyen, élő kapcsolat a tagság, a választott vezetők, a szövetkezeti hivatali vezetők és a dolgozók között. A lapban olvashatjuk az igazgatóság, a felügyelő- bizottság jelentését. 1972-ben 33 részközgyűlési körzetben 1580 tag vett részt a tanácskozáson. A taglétszámuk 1972. december 31-én 2651 fő. Az összes részjegyalap 331 M Ft, az egy főre eső részjegyalap 125 Ft. Dominek Károlyné, a nőbizottság elnöke a szövetkezet nő tagságáról írt. Kovács Ferenc KISZ-titkár pedig arról számol be, hogy megalakult a KISZ. A Híradót a Siklósi Áfész Nyomdája készítette 3000 példányban; két éven át élt.
A hatvanas évek közepén a termelőszövetkezetek megerősödtek. Egymásután jelentetik meg üzemi lapjaikat a tehetősebbek. Siklóson az országban elsőként a Magyar-Bolgár Testvériség Tsz Siklósi Híradó címmel 1967 szeptemberében indította el üzemi lapját. Havonta jelent meg. Felelős kiadója: Roskó Zsigmond, szerkesztője: dr. Iglói Zoltán újságíró volt. A pécsi Tempó Nyomdában készült, később a Baranya Megyei Tanács Dok. Laborjában, majd 1970-75-ig a Pécsi Szikra Nyomda készítette, 1975-től újra a pécsi Tempó Nyomdában állítják elő. 1972-től 400. előtte 500 példányban készült.
A Siklósi naplónak 1967-ben 4 száma, míg ettől egészen 1972-ig 12-12 száma jelent meg évenként. 1973-ban a februári volt az utolsó szám.1981. január 1-jén több évi szünet után újra megindul az üzemi lap. ekkor már Siklósi szövetkezet néven. Felelős szerkesztője: Bors László. A Baranya Megyei Lapkiadó Vállalat a kiadó. Felelős kiadó: Braun Károly. Kéthavonként 500 példányban jelent meg. Varga János újságíró szerkesztette, 4 évfolyam volt, az utolsó szám 1984 decemberében jelent meg. Az üzemi lapot a tagság tájékoztatása érdekében hozták létre. Állandó rovatai: Gazdaságunk, Hírek, a Közgyűlés, küldöttgyűlés, vezetőségi ülés határozatainak ismertetése, Személyi ügyek, Mit mond a „S” ?, az aktuális munkák állása mindig a lap első oldalára került. A Legjobbjaink bemutatása rovatba az élenjáró dolgozók kerültek, fényképpel illusztrálva. A termelőszövetkezet több községből alakult. Minden számban az utolsó oldalon ezeknek a községeknek eseményei kerülnek bemutatásra. Helytörténetet is pótoltak! Kedves színfoltja a lapnak, hogy a tagság jeles évfordulóit (születés, házasság, születésnap stb.) az. anyakönyvi hírekben közli. 1968-tól új rovatot indítottak Közvélemény címmel. A szövetkezeti demokrácia kiszélesítését kívánták ezzel szolgálni. A dolgozók javaslatait, véleményét, bírálatát, kérdé seit, panaszát tükrözi az oldal hónapról hónapra. A Gazdaság rovatban a tsz 1-1 ágazatának életét, tevékenységét mutatja be. A tagság szervezeti életét a párt, a KISZ, szakszervezet, nőmozgalom hírei jelzik. Tekintélyes helyet foglal el a zárszámadásról szóló tudósítás. Termelési értékük 1983-ban 129 millió forint volt. 28%-kal több a tervezettnél. Száz forint értéket 89 forinttal tudtak előállítani. Az üzemi lap olyan időkben működött. amikor Siklósnak nem volt újságja. Nagyszerűen szolgálta, tájékoztatta a lakosságot. A Kulturális élet c. rovatban (Mecseki József szerkesztette) városunk szobrait mutatta be képekben, oktatásról, közművelődési eseményekről írt, szerepet kapott az idegenforgalom, a kereskedelem-vendéglátás. A szövetkezet vendéglátó üzemei pl. 1972 szeptemberében több, mint egymillió forintot hozott, ami az egész tagság munkabérét fedezte. 1981-től a lapot a fényképek sokasága tette színessé. Minden lap címoldalán művészi fotó, két teljes oldal pedig képekben számolt be a szövetkezet eseményeiről. A fotósok: Czulák Imréné, Balassa Gyula. A lap befejező oldala a sportté.
1984-ben búcsúzik el a lap a szövetkezet elnökétől. Bors Lászlótói és bemutatja az új elnököt. Vörös Mihályt. Még ebben az esztendőben – anyagi okok miatt – megszűnik a lap. Nagyszerűen végezte munkáját, a tagság megszerette, szívesen olvasta. A közel 100 darab megjelent lap szövetkezettörténeti szempontból is értékes. A Siklósi Magyar-Bolgár Testvériség Szövetkezet akkori életét, munkásságát megismerhettük belőle, városunk életében pedig hiánypótló szerepet töltött be.
A „sajtócsend” -et 1986 decemberében a Vár- és Múzeumbaráti Kör alkalmi lapja törte meg. A siklósi Vár- és Múzeumbaráti Kör 25 éves címmel 500 példányban a Siklósi Városi Tanács V. B. jelentette meg. Felelős kiadója Horváth Alajos tanácselnök-helyettes. A Pécsi Szikra Nyomdában készült.Az alkalmi lap a várbaráti kör életét mutatja be. Vezércikkben a tanácselnök. Szarka Árpád Születésnapra címmel köszöntötte és méltatta a kör tevékenységét. Hírt adott az újság Sir a Montmartreon címmel, Batthyány Kázmér hamvainak hazahozatalával kapcsolatos készülődésről. Háromszáz éves jubileum cím alatt a török alóli felszabadulás ünnepségsorozatáról, de bemutatta Milliárdos program. Siklós az 1986-90-es években, tervezett fejlődését is. A lap igen gazdag volt képanyagban.
Városunk sajtótörténetében nagy esemény volt az 1988-as év. Siklós első újságjának a 100. évfordulóját méltóképpen nem is lehetett volna megünnepelni, mint azzal, hogy sok-sok évi szünet után ismét havilapja lett városunknak. 1988 júniusában elindult útjára a Siklós közéleti, kulturális lap, a siklósi ..Gerencsér Sebestyén” Művelődési Központ lapja. Szerkesztője: a szerkesztő bizottság. Felelős szerkesztő: Császár Ferenc, szerkesztősége: Siklós. Kossuth tér 15. Megjelenik havonta. A kiadásért felel Pávics János, a művelődési központ igazgatója. A lap a Siklósi Nyomdában készül, melynek felelős vezetője Molnár Antal. A lap első száma 800 példányban jelent meg. Az újság igen nagy népszerűségnek örvend, városunk minden rezdüléséről tudósítani kíván, hírekkel szolgál. Hangvétele nyílt és őszinte. Nagy érdeme, hogy minden egyes sorát társadalmi munkában írják. Általános megállapítás, hogy az „amatőr riporterek” jól végzik munkájukat.
Korai lenne még mélyrehatóan értékelni, hiszen „ifjú korát” éli. Pályafutása biztató, nagyon hamar az ifjú felnőtté válhat. Kívánunk a Siklós c. lapnak hosszú életet, s azt. hogy minél előbb hetilap legyen!
Tisztelt Olvasó! Siklós eddigi sajtótörténetének a befejezéséhez értem. Célom az volt, hogy Siklós megjelent sajtóján keresztül helytörténettel szolgáljam városunkat. Ezzel igazolva, hogy településünk mindig, minden időhen megyénk déli részének kultúrközpontja volt, pezsgő szellemi élettel rendelkezett. Köszönöm türelmüket!
Perics Péter