Megjelent: 1989. március
Egyéb Lapok
(Alkalmi kiadványok, üzemi, szövetkezeti, stb.)
A siklós és járása c. hetilap 1923. szeptember 30-án elbúcsúzptt olvasóitól. A mostoha viszonyok kivették kezünkből a tollat. A mai számunk az utolsó szám. Mi megtettük kötelsségünket, a fiatal csemete halála nem a mi bűnünk. Fáj a búcsúzás, de a feltámadás reménye enyhíti azt. A viszontlátásra a Siklós és Járása szerkesztősége és kiadóhivatala.
A 30-as évek gondjai, nehézségei, a meg-megújuló gazdasági válságok, a II. világháborúra készülődés, a háborús évek, a felszabadulást követő esztendők politikai és gazdasági problémái nem tették lehetővé, hogy Siklósnak önálló, rendszeresen megjelenő újságja legyen. Hatvanöt éves szünet következik.

Igaz, ezen időkben is jelentek meg városunkban, ha folyamaosan nem is, kiadványok, üzemi, szövetkezeti lapok, amelyeken keresztül kapcsolatot tartották a lakossággal, olvasókkal. A teljesség igénye nélkül vegyük sorra ezeket:
A legrégebbi alkalmi újság 1897. február 27-én jelent meg Beszélő újság néven. Siklóson szerkesztette Görgő Sipka (álnév). A siklósi Izraelita Nőegylet adta ki, melyet Pécsett a Püspöki Lyceum Nyomdájában készítettek. Minden bizonnyal a farsangról, a farsangi vigadalmakról adhatott hírt.
A Baranyai Kálvinista Lobogó c. lap 1913. március 23-án, húsvétkor jelent meg először. Évente 8 alkalommal adták ki. A Felsőbaranyai Kálvin Szövetség szolgálatában állt. Felelős szerkesztője a csányoszrói lelkész, aki később a debreceni Ref. Teológia professzora lett. (Csányoszróban szobra áll). Munkatársai református lelkészek és tanítók voltak; Borsos István, Széles Sándor, Gilicze Antal, Nagy Ákos, K. Nagy józsef, Dizseri Sándor, Losonczi Ferenc, Sütő Pál. A Lap1925. június 1-jéig a Siklós-Drávavölgyi Könyvnyomdában készült. 1927-ben jelent meg az utolsó példány.
A téli hónapokban Siklósnak állandó színtársulata volt. A színház vezetősége Siklósi színház szöveges műsora kiadványban értesítette a lakosságot az előadásokról, azok kezdetéről. A kiadvány először 1921. december 3-án jelent meg. Hetilap volt. Garay Béla szerkesztette és a Siklós-Drávavölgyi Nyomda készítette. 1922. január 7-én jelent meg az utolsó szám.
A parasztság számára jelent meg elsősorban a Baranyai kisgazda c. lap. Egyetlen száma volt. 1922. április 15-én vették kezükbe a siklósiak. Kiadója: dr. Fejes János – a párt intéző bizottsága. A Siklós-Drávavölgyi Nyomdában készült. A lap 1922. május 21-i száma már Magyar kisgazda néven látott napvilágot. Egyetlen számról tudunk, kiadója, nyomdája mint az előző lapnak. Elképzelhető, hogy mindkét lap valamilyen alkalomra jelent meg.
A Siklósi Iparos Olvasókör fennállásának 50 éves jubileumáre jelent meg a Jubileumi értesítő c. lap. Nem állapítható meg, hogy ki szerkesztette a Cserni János „Drávavölgyi” Könyvnyomdájában készült lapot, mely 12 oldalas volt. Nagy teret szentelt a siklósi Iparos Olvasókör ötvenéves történetének. A cikkből megismerhetjük az olvasókör múltját és jelenét. Olvashatjuk többek között, hogy a kör 15 tagja életét adta a hazáért, nevüket márványtábla őrzi a nagyteremben (e tábla, mely egyetlen I. világháborús emlék, a jelenleg KIOSZ-székház falán látható) Külön rovatot szántak a Híreknek, Az Értesítő hat oldala hirdetésekből áll.
Az 1950-es évek elején a Magyar Dolgozók Pártja Siklósi Járási Bizottsága Siklósi járási népnevelő címmel jelentetett meg kiadványt. A számozatlan lap a népnevelők és pártbizalmiak részére készült.
1964-ben megyénk nagyobb településein Baranyai vasárnapok néven kulturális rendezvények kezdődtek. Siklóson a várfesztivál, Fúvószenekari találkozó. A háromnapos rendezvényre Siklósi várfesztivál címmel kétnyelvű (magyar és horvát) lap jelent meg és tájékoztatta az olvasókat a programon túl, különböző kulturális eseményekről. Földessy Dénes újságíró szerkesztette az évenként megjelenő lapot. Felelős kiadói: 1967-ben Lemle Géza, 1968-ban Bernics Ferenc, 1969-ben Vida Sándor, 1970-ben Zsifkó Ferenc, 1971-ben Perics Péter, 1972-ben Braun Károly (ebben az évben jelent meg utoljára). A lap a Pécsi Szikra Nyomdában készült.
(Folytatás a következő számban)
Perics Péter