Egy levél landolt a virtuális postaládánkban, amiben Ebubekir Ferenci a törökországi Kütahya-ból (Pécs testvérvárosa) érdeklődött, hogy van-e valamilyen anyagunk dr. Berzsenyi Jenő volt siklósi járásbíróról, a siklósi társaskör alapítójáról, közéleti tevékenységéről?
Mint írta: A volt siklósi járásbíró az akkori lapok tanusága szerint „A Siklósi Társaskör sorozatos estélyei, melyeket a kárpáti falvak felépítése javára rendeztek, az elmúlt szombati estéllyel befejezést nyertek, mely alkalommal Berzsenyi Jenő dr. járásbiró szépszámú közönség előtt ,,A háború és az izlám” címmel felolvasást tartott és a mindvégig érdekes, a tárgy komoly tanulmányozásáról tanúskodó előadást, mely az izlám népének kultúráját, vallását, faji szokásait ismertette és magyarázta, – nagy tetszéssel hallgatta a közönség.”
Magyarországon csak 1916-tól lett elismert vallás az iszlám és Ebubekir Ferenci úr arra volt kiváncsi, „hogy a járásbíró úr, vajon honnan szerezhette ismereteit erről a témáról… ezt ma már több mint 100 év távlatából meglehetősen nehéz kideríteni! Ezért örülnék minden további információnak!„
Mivel nálunk csak Perics Péter siklósi sajtótörténeti munkájában fordult elő a volt járásbíró neve (ITT), ezért egy kicsit kutakodtunk
Levélváltásunk során kiderült, hogy dr. Berzsenyi Jenőnek a dédapja Konstantinápolyban volt egy ideig a török hadsereg törzsorvosa.
„küldök egy újság kivágást, ami eredetileg a Pécsi Napló, 1916.március 30-ai számában jelent meg, majd ugyanez bekerült a Siklós és Vidéke c.újságba is. – „A Társaskör estélye” címmel. Siklós és Vidéke, 1916 (29. évfolyam, 1-52. szám) 1916-04-02 / 14. szám… Ha nem tévedek, a Siklós c. korabeli újság is hírt adott az eseménynek… …Az információkat, a régi lapszámokat az „arcanum” weboldalairól vettem, ahol sok régi újság digitalizált változata megtalálható! Úgy gondolom ezek sajtótörténeti, és egyben helytörténeti érdekességek is… jó lenne, ha az utókor megőrizné ezeket a régi emlékeket!
Javaslom, hogy tartsuk a kapcsolatot, hátha előkerülek még újabb információk!
Üdvözlettel: Ferenci Ebubekir Törökországból
Köszönet az anyagokért Ferenci Ebubekirnek, az Egyházasberzsenyi Berzsenyi Családi Egyesületnek, az Arcanum digitális archívumának.