Megjelent: 1989. február
Siklós (1913—1917)
III.
Ebben az időben jelent meg Kregczy Ottó kórházigazgató nyilvános felhívása az újságban a siklósi három nőegylethez. Kéri, hogy szervezzenek gyűjtést a 24 ágyal működő, kisegítő hadikórház mintegy 10 ággyal való bővítésére. A lap későbbi számaiban olvashatjuk, hogy a felhívás hatására a járás valamennyi községében megindult a gyűjtés.
1916. június végén a román kormány titokban megkezdte a hadseregének mozgósítását, majd augusztus 27-én hadat üzent a Monarchiának. Az elfoglalt területek magyarsága a románok elől menekül. A Siklós 1916. szeptember 9-i számában a következő felhívás jelenik meg:
„Segitsünk az erdélyi menekülteken! Felhívás a siklósi és a járás közönségéhez. Sok testvérünk menekülni volt kénytelen otthonából. Kenyér nélkül, ruha nélkül maradt. Fájdalom facsarja szívünket, amikor ezt a pár mondatot leírjuk. Nem is mondunk többet. Akinek van szíve, aki magyar és becsületes, annak ez elég. Segítésre tehetsége pedig kevés kivétellel mindenkinek van. Főlkérjük a siklósi és járásbeli közönséget, hogy átérezve az erdélyi menekültek szomorú sorsát: nyissa meg erszényét és segítsen erdélyi véreinken. Az adományokat lapunk szerkesztősége elfogadja, nyilvánosan nyugtázza, illetékes helyre juttatja. A Siklós a gyűjtést 50 K-val nyitja meg. Siklós, 1916. szeptember 9. A szerkesztő”
Hírt ad a lap arról is, hogy megjelent az újabb hadikölcsön Románia ellen.
A lap 1916. 2-i száma gyászkeretben közölte, hogy meghalt a király Ferenc József (1830—1916). Ebben a számban jelent meg Károly király manifesztuma is, melyben gr. Tisza Istvánt megerősíti és a magyar minisztérium többi tagját is állásában. Ugyanekkor Népeimhez címmel kiáltvány jelenik meg, amelyet Károly 1916. november 21-én keltezett. Siklóson ünnepélyt tartottak IV. Károly koronázásakor.
lgen jelentős a lap december 13-i számában megelent Rendkívüli kiadás. Ebben a béketárgyalások megkezdése iránti javaslatokat olvashatjuk, a központi hatalmak lépését.
Az 1917-es esztendőben már az összeomlás jeleit olvashatjuk a Siklósból. A lap minden számában közlik azoknak a nevét, akik hadikölcsönt jegyeztek. Az egyre sűrűsödő gondok, bajok sokasága olvasható a lap számaiból. Szabályozzák a cipővásárlást életbeléptetik a gyufaadót, korlátozzák a fogyasztási cikkek vásárlását stb. Olvassuk, hogy ipartelepek javarésze hajtóerő hiányiban szünetel, egyetemek, iskolák. színházak. egyéb kultúrintézmények fűtés hiányában kénytelenek kapuikat bezárni.
1917 tavaszán Siklóson mozgalmat indítanak az ellátatlanok érdekében. A nélkülözőknek elsősorban az alapvető élelmiszerekből adományokat gyűjtenek. A lap április 14-i számában megjelenik gr. Tisza István miniszterelnök vezércikke Nehéz napok címmel. Ebben a front mögötti nehéz napokról szól, az összefogásra, egymás segítésére hívja fel a figyelmet. A gondterhes napokban meg kell osztani javainkat a szűkölködőkkel.
Megünneplik május elsejét a szocialisták írja a lap 1917. április 28-án. A budapesti szocialista pártvezetőség közli, hogy május elsejét az idén ismét megünneplik. Szükségesnek tartják. hogy a munka mindenütt szüneteljen, s a gyűléseken a tüntessenek a béke és a választójog mellett. Az 1917. március 17-i Tárca rovatban igen tartalmas cikk jelenik meg Szigethy Piroska polg. iskolai tanárnő tollából. Arany János születésének 100. évfordulójára irt megemlékezést.
Egy nagy ember vonult vissza írja a lap az V. évf. 22. számában. Gr. Tisza István a magyar nemzet vezető helyéről visszavonult. A továbbiakban hosszasan méltatja a cikkiró Tisza érdemeit, működését, államférfiúi tulajdonságait, szerepét a háború tartama alatt.
A Siklós hetilap jót szolgálta Siklós és környékét. A lakosság szerette a lapot, szívesen vásárolták. olvasták. Sajnálkozva vették kezükbe a lap utolsó számát 1917. június 30-án, meghatódva olvasták a felelős szerkesztő búcsúzó sorait.
Siklós és járása
Öt évig nem volt most egyetlen lapja sem Siklósnak. 1922 nyarán az orvosok
próbálkoztak egy lap beindításával Siklós és járása néven. A társadalmi, közgazdasági és szépirodalmi hetilap először 1922. július 23-án jelent meg. Felelős szerkesztője dr. Kádas Lajos főorvos. Szerkesztője: dr. Kregczy Ottó volt. A kiadóhivatala pedig már részvénytársaság, a Siklós és Járása Rt. Ezt a lapot is a Siklós-Drávavölgyi Nyomda készítette. Egy évig sem működött, anyagi okok miatt 1923. szeptember 30-án jelent meg a lap utolsó száma.
Perics Péter