Megjelent: 1988. december
Martsa István: Fúvószene
1967-ben a IV. Siklósi Várfesztivál és Fúvószenekari Találkozó alkalmából és jelképeként állították fel Martsa István szobrászművész alkotását a várba vezető út menti parkban. Ezen az úton vonultak be a zenekarok a találkozó színhelyére.
A vadászkürtöt tartó, ülő női alak harmonikus nyugalma a más művészetekkel való találkozás érzését is ébresztheti a szemlélőben. Anyaga bronz mésző talapzaton. A szobor gondozott park közepén van, amely jelen pillanatban a „végzetét” is jelenti. Körülötte az évek során felnőttek a jó szándékkal ültetett bokrok, fenyők, és a szép szobor lassan elbújik a környezetében.
Természetesen a növényeket kivágni nem szabad, de a kis „Kürtös lány”-t, ahogy a siklósiak nevezik, közelebb lehetne hozni az emberekhez, Nem kell hozzá más, rnint egy daru, jó szakemberekkel, s ha szükséges, egy művészettörténész, aki kijelöli az új helyét.
A szobor egyik – talán kevesek által ismert – érdekessége, hogy felavatása után rövid idő múlva eltűnt. majd megkerült. Mi a magyarázata? Avatásának időpontjára nem készült el a bronzöntvény. Felavatásának időpontját nem lehetett elhalasztani. Készült tehát egy papírmasé másolat. bronz színűre festve, az első eső azonban kezdte lemosni a festéket, és az átázott papírnellek – néhány fiatalember simogatását nem bírva – beszakadtak. Emiatt a szobor egy raktárba került. ahol e sorok írója is látta.
A valódi bronz szobor hamarosan a mai helyére került
Mecseki József