Megjelent: 1988. december
SIKLÓS (1913-1917)
75 évvel ezelőtt, 1913 július 6-án új lap látott napvilágot Siklóson. Dr. Fejes János siklósi ügyvéd felelős szerkesztésével megjelent a Siklós c. havilap A laptulajdonos is ő volt, aki Siklós és környékének kiváló ismerője. Megírta Siklós monográfiáját. Nagyon sokat telt Siklósért, igazán megérdemelné, hogy emléktáblát kapjon, utcát nevezzenek el róla, így őrizve meg emlékét.
A lap mindén száma Siklóson, a Siklós-Drávavölgyi Könyvnyomdában készült, a Hosszú utca 19-ben (a mai Dózsa György utcában a Jelenlegi Földhivatal helyén), itt volt a kiadóhivatal is. A szerkesztőség a Pécsi utca 80. szám alatt volt (a mai Felszabadulás utca).
A lapnak öt évfolyama jelent meg, az első és ötödik év csonka év volt. Ezekben az években 26-26, míg a többiben 52-53 alkalommal jelent meg. A lapot 1917. június 30-án adták ki utoljára.
Az első évfolyam első számában a felelős szerkesztő szólt a Tisztelt Olvasókhoz. Többek között a következőkben.
„Társadalmi, közgazdasági és szépirodalmi heti újságunkat útnak indítván egy-két szóval jelezzük céljainkat. Igaz, hűséges és becsületes munkása akarunk lenni vármegyénk, járásunk és városunk közéletének. Közérdekben meg fogjuk írni önzetlenül, mindig a meggyőződésünk szerint igazat. Önállóságunkat minden irányban fenntartjuk. Sem a hatalom, sem a népszerűség árja nem sodorhat el bennünket a komoly megfontolás után helyesnek fölismert álláspontunk mellől. A mindenkor irányadó szempontunk pedig az, hogy a fejlődés irányában dolgozzunk szűntelen es pedig: a helyi erőket összegyűjtve kezet a kézbe téve és egymást megbecsülve”
A lap beköszöntőjében írtakhoz a szerkesztőség végig hű maradt. Valóban önzetlenül, mindig a meggyőződésük szerint, befolyásoktól mentesen végezték munkájukat. A havilap nem különbözött felépítés szempontjából elődeitől. A már jóI ismert rovatokon kívül e lap, mintha nagyobb hangsúlyt fordított volna a Tárca és a Közgazdaság rovatokra. Jellemző még a lapra, hogy az első világháborús években működik. Létezésének utolsó éveiben csökken a terjedelme is (csak 4 oldalon jelenik meg).
Tallózzunk Siklós megjelent számaiban. Egy-egy érdekes, lényeges eseményt
nézzünk meg, olvassunk el.
A siklósi ipartestület 100 évvel ezelőtt alakult, 1888-ban. Hogyan emlékeztek meg e jeles eseményről a 25. éves évfordulón, 1913-ban. Jubileum címmel dr. Fejes János írt vezércikket. Ebben köszöntötte a siklósi ipartestületet fennállásának negyedszázados évfordulóján. Az ipartestület zászlóavató ünnepélye 1913 augusztus 13-án volt. Előtte este fáklyásmenettel vonultak végig az utcákon az iparosok, a zászlóanya lakása elé mentek. Másnap az ipartestület hivatalos helyiségében volt az ünnepély. A környékbeli ipartestületek képviselői is eljöttek, némelyek a testület zászlójával. 40 fehér ruhás siklósi lány között hozták be az avatandó zászlót. A díszközgyűlést a városháza. nagytermében tartották, ahol dr. Fejes János ismertette az ipartestület negyedszázados történetét, Rossz idő miatt a zászlószentelés a templomban volt. Kuzmics József doljni-miholjáci plébános, tb. kanonok szentelte be a zászlót. Beszédében visszatekintett a mindenkori hazafias magyar iparosok múltjára. Az 1848-as nagy idők iparosait állította mintául a jelen, a jövő iparosai elé, akik szorgalmas és tisztességes munkások voltak a béke idején, de bátor hazafiak is, ha vérrel kellett védeni a hazát.
A délutánt bankett vezette be az Iparos Olvasókörben. Itt dr. Mikes Alfréd ügyvéd és gróf Benyovszky Móricz országgyűlési képviselő mondottak pohárköszöntőt. Emelve poharukat a siklósi iparosok jövőjére. Nagy közönség hallgatta végig a városháza előtti térzenét, amelyet a 69. gyalogezred zenekara adott. Délutan 4 órakor megkezdődött a Pelikán kerthelyiségeiben a tánc és népünnepély. Az évforduló tiszteletére az iparosok legszebb termékeiből kiállítást is rendeztek. Siklós iparossága a 25. évfordulóhoz hasonlóan emlékezett meg az 50. és 75. évfordulóról is 1938-ban, illetve 1963-ban.
ismeretes, hogy Siklóson igen sok egyesület, párt működött. A legaktívabb közülük az uralkodó párt, a Nemzeti Munkapárt volt. Rendszeresen üléseztek, pártéletet éltek. A párt országos elnöke gróf Tisza István miniszterelnök. Arad városában fényes győzelmet aratott, amikor pártja nevében beszélt. Siklós Nemzeti Munkapárt vezetői ezen alkalmakból táviratban fejezték ki tiszteletüket, hűségüket és tántoríthatatlan ragaszkodásukat gr. Tisza Istvánnak.
Téglás Ödön bátor vállalkozását csak dicsérni lehet, mivel a Tárca c. rovatban megírta az Újságírás történetét. A lap 1913. november 30-i számában erről így olvashatunk: „Az újságírás története viszszanyúlik a római időkbe, amikor a rómaiak a tények száraz felsorolásával pótolták a mai hivatalos lapot. Az első nyomtatott újság 1612-bcn Jelent meg Németországban, majd 1615-ben jelenik meg a Frankfurter Zeitung Az első hazai rendes hírlap három helyen jelenik meg (Kassán, Lőcsén és Bártfán) Mercurius Veridicus ex Hungaria néven, amelyet 1705-1710-ig Eszterházy Antal kuruc tábornagy szerkesztett.
A magyar hírlapírás történetének új lökést adott Kossuth Lajos merész és híres radikális lapja, a Pesti Hírlap. Vidéken is egymásután jelennek meg a lapok. Az Aföldi Hírlap (Debrecenben), Ellenőr (Kolozsváron), a Szegedi Hírlap stb”
Hírt adott az újság arról is, hogy 1913. július 17-én volt a pécs-doljni-miholjác, vasútvonal megnyitása A lap bő terjedelemben számolt be az ünnepélyről, az első szerelvény elindításáról. Olvashatjuk, hogy 10 éves huzavona, bírósági perek után végre elkészült a Lanka-csatorna.
1914. július 4-én (II. évf. 27. szám) a lap első oldala gyászkerettel Jelenik meg a Trónörökös címmel. A vezércikkből a szarajevói merényletet olvashatjuk, mely Ferenc Ferdinánd trónörökös és felesége Hohenberg Zsófia hercegnő életét kioltotta. „Ausztria-Magyarország végzetes időket él át” – fejezi be írását a cikkíró.
A Tárca c. rovatban Ferenc Ferdinánd életét, pályafutását mutatják be. A lap ettől kezdve a háborúra való készülődés, a háború nyomait tükrözi.
Hírt kapunk a honvédelmi miniszter táviratáról, amelyben elrendeli a mozgósítást. A hajnali 3 órakor mégkapott távirat kézhezvétele után, reggel 8 órakor már az utcákon voltuk a nagy zöld és piros színű hírdetmények. Siklós lakossága a vasárnap reggeli órákban lázban égett. Hétfőn és kedden a vasútállomáson búcsúztatták a bevonuló katonákat és népfelkelőket. A járás összes községeiből a hadi szolgálatra alkalmas lovakat Pécsre állították elő. Megszervezték a vasútvonalak őrzését, a hivatalokban az inspekciós szolgálatot. Siklóson a szerb iparosok ellen felvonultak, tüntettek. Rendkívüli törvényeket léptettek életbe (útlevéltilalom, postal küldemények cenzúrázása, új politikai egyesületek alakításának és a gyűlések tartásának tilalma stb.). A bevonultak családtagjainak támogatására segélyezési akciókat szervezett Siklós 3 nőegylete. Valamennyi községben megerősítették a közbiztonságot.
A lap Tárca rovata A háború és a közgazdaság címmel arról ír, hogy közgazdaságunk szilárd bázisokon nyugszik, és a közönség bizalma legnagyobb garanciája annak, hogy a háború nem fog gazdasági krízist előidézni. De foglalkozik a rovat a német-francia háborúval, a félelmetes Németországgal, az orosz hadvezetés hibáival, stb. írásokkal. A vezércikkek is kizárólag a háborúval kapcsolatosak.
Az első hősi halottak névsorát, valamint a sebesültekét az 1914. október 31-i számban olvashatjuk. A 10 hősi halott között vannak siklósiak is. Kovács Ferenc őrvezető, aki 1890-ben született és Farkas Ferenc tizedes gyűdi, aki 1888-ban született.
Felhívás történik a gyűjtésre: „A téli háború borzalmai ellen katonáinknak prémre van szükségük. Akinek van, küldje e címre: Hadiségélyző Hivatal, Budapest, Váczi út 38 A posta ingyen szállítja!” Kibocsátják az elsó hadikölcsönt: „Minden magyar polgárnak hazafias kötelessége, hogy részt vegyen a hadi kölcsön jegyzésben! 6%-os kamatot kap!” A második hadikölcsönt 1915 májusában adják ki: .,A hazaszeretet igazi helye most nemcsak a szó és az ajak, hanem a zseb is. Becsületes magyar ember minden nélkülözhető garasát a haza oltárára teszi. Jegyezzünk hadikölcsönt!” A harmadikra a felhívást 1915 októberében
adják ki.
Rendszeresen közli a lap az élelmiszerárakat, de jelentést ad a piaci helyzetről is. Az árak igen gyorsan emelkednek. A kenyér kilója 1914-ben 32 fillérről 48-ra, 1915 februárjában már 50 fillérre emelkedik. A tej 16 fillérről 28-ra, majd 32 fillérre, a sertéshús 1,44 koronáról 1,52, majd 2,40 koronára. Rendeletet adnak ki az ún. kevert liszt árusítására Az egyre nehezebb közélelmezés enyhítésére különböző háborús rendszabályokat hoznak, különösen a gabona, a liszt, a cukor és a zsír tekintetében.
A lap decemberi száma közli a miniszterelnök fölhívását, amely a drágasággal kapcsolatos. Az 1914. december 25-i lap karácsonyi vezércikkéből, mely Karácsony címmel jelent meg, erőteljesen kicsendül a béke iránti vágyakozás. Hol van már az a lelkesedés – amely egyébként a siklósiakat nem jellemezte -, amit a háború kitörésekor tapasztalhattunk?!
Siklós és környékének népe az 1915-ös év elé félelemmel teli várakozással tekint. A háborúból már elege van mindenkinek! De hol van még a háború vége?!
(Folytatás a következő számban)
Perics Péter