Megjelent: 1988. augusztus
Öreg várak ifjú városai találkozó, 1988.
„Ahol a művelődésnek rangja van,
ahol a városlakóknak fontos a város élete”
Hét évvel ezelőtt indult az Öreg várak ifjú városainak találkozósorozata Kisvárda, Kapuvár, Sárospatak, Siklós, Szigetvár, Vasvár részvételével. 1988. július 1-3. között Sárospatak látta vendégül a városok küldöttségeit. Sárospatak újított, a találkozók hagyományos versenyein túl szakmai találkozókat is szervezett. Jó ötletnek bizonyult a hasonló nagyságrendű városok közel azonos gondjainak, lehetőségeinek megismerésére, tapasztalatcserére, a jól bevált ötletek cseréjére.
A program lehetőséget adott a város megismerésére. baráti beszélgetésekre, és természetesen a hagyományos versenyekre (úszás, lövészet, sakk, kulturális versengés). A rendezvény központja a Makovecz Imre tervezte Művelődés Háza volt. Az impozáns építmény szinte sűríti magában a város szellemét. A maga egyediségében őrzi és továbbviszi azt a légkört, amely Patakot „Bodrog-parti Athén „-ként jellemzi.
Mi ennek a városnak a varázsa? Miért tartják Észak-Magyarország szellemi központjának? Vajon a Rákócziak szelleme él tovább, Lórántffy Zsuzsanna tevékenysége, a nagymúltú kollégium kisugárzása érződik most is?
Azt hiszem, ez az alap, amire a város élete épül, de ennél sokkal több is jellemzi. A mai Sárospatak már nem Rákóczi-birtok, de lakói, vezetői a hajdani fejedelmek büszkeségével őrzik a múltat és építik a jelent. Gazdái a városnak. Lórántffy Zsuzsanna és Comenius szellemében mecénásai a művelődésnek és ezt nemcsak a Művelődés Háza példázza. Vállalkoznak a történelmi városkép XX. századi és mégis a régi korok hangulatát idéző alakítására, a sok szép Makovecz-ház a maga emberi léptékű formájával feledteti a betonépítmények ridegségét, egyedivé teszi a várost.
A tanítóképző főiskolán ottlétünkkor zajlott az első népfőiskolások találkozója, s most is van Pataknak népfőiskolája. A régi diákok ma is működtetik a gimnázium baráti körét, amely összefogja azokat a törekvéseket, amelyek a hajdani kollégium és a mai gimnázium diákjaiban a városért születnek.
A várbaráti körök találkozóján hasznos eszmecsere folyt arról, hogy mit tehet egy-egy kör a város szépítéséért, gazdagításáért. A tanácselnök városáról szólva elmondta, hogy most is őrzik külföldi kapcsolataikat, a város gimnáziuma UNESCO-iskola. Az idegenforgalom nem idegen test a városban, hanem szervesen beépül a város életébe. S mindennek a hátterében ott áll az a tény, hogy a sárospatakiak házigazdái kívánnak lenni az odalátogatóknak, közük van a várhoz, a kollégiumhoz, a város rendezvényeihez.
A találkozó második napján egy szakmai beszélgetés keretében vitatták meg a városok küldöttei, hogyan vigyék tovább a találkozókat. Megállapodás született, hogy a mozgalom ezután az Öreg várak fiatal városok nevet viseli. Abban is megállapodtak, hogy támogatják a rendező várost, minden város hozzájárul a költségekhez, tanácsa határozata szerinti összeggel. A szakmai találkozókat is megszervezik. Kapuvár városa invitálta a következő találkozóra a városokat.
Míg a szakmai tanácskozásokon a várbaráti körök, KISZ-vezetők, párt, és állami vezetők, gimnáziumigazgatók, művelődési szakemberek kicserélték tapasztalataikat, az uszodában, a Művelődés Házában folytak a versenyek. Siklós város úszásban (férfi és női csapattal) első helyezést ért el. (Férficsapat: Mehring István, Oberritter Miklós, Welzer Ferenc; női csapat: Éva Judit, Szabó Erika, Bánhegvi Andrea.) A találkozó 3. napján került sor a kulturális versenyre, majd a találkozó bezárására, a díjak átadására.
A gazdag három nap legjelentősebb tapasztalata az volt: ahol a művelődésnek rangja van, ahol a városlakóknak fontos a város élete. ahol a vezetők és lakosság együtt tevékenykedik a településért, ott az idegen is jól érzi magát, szívesen megy újra oda.
Szujkó Margit